گپ و گفتگویی با استاد مهدی عندلیبی

گفت و گو با مهدی عندلیبی روز گذشته

روز گذشته در گفت و گویی که با استاد مهدی عندلیبی داشتم مطالب جالبی از ایشان شنیدم که خلاصه ای از آنها را برای علاقمندان در اینجا درج می کنم :

از آنجا که مهدی عندلیبی دوستی و ارادت دیرینه و تنگاتنگی با مرحوم ناصر عبداللهی عزیز داشته و دارند خاطرنشان کردند بخاطر ارزش و جایگاهی که صدای ناصر عزیز در موسیقی ما دارد این انگیزه ای دوچندان بوده که موجب گشته استاد عندلیبی اثر جدید خودو ناصر را با زیرکی تمام تنظیم مجدد نمایند . از صحبت هایی که با مهدی عندلیبی داشتم  و برای خودم بسیار جالب بود این بود که متوجه شدم ایشان در این تنظیم مجدد از سازهای ایرانی همچون کمانچه و سه تار استفاده کرده اند اما نه محدود در جایگاه سنتی آنها بلکه در عرصه موسیقی پاپ .

 ایشان با این آلات سنتی موسیقی ما چنان جذابیتی  بر ریتم های موسیقی مدرن غربی که بیت های بسیار بالایی دارند ایجاد کرده،که تا به حال هیچ کجا شنیده نشده است . البته پیش از این ها در کارهای پاپ ، شاهد حضور سازهای ایرانی نیز بوده ایم اما  نه به آن حد که کمانچه در جایگاه گیتار الکتریکی ظاهر گردد و این در نوع خود یک نوآوری است .

عندلیبی می گوید باید کاری کنیم که غربی ها هم از سازهای ما تأثیر گرفته و از آنها بهره جویند همانگونه که ما از سازهای آنها سالهاست که در موسیقیمان بهره مند هستیم . 

از ویژگی های خاص کارهای عندلیبی  این است که وی همیشه در تنظیم ملودی هایش همواره روش منحصر به فردی را داشته که هم مدرن و امروزی اما در عین حال وفاداری آن را به سنت ها ی موسیقی پاپ می توان به وضوح حس کرد .

عندلیبی معتقد است که پرکاری و نماندن در عرصه هنر را دوست ندارد بلکه برعکس به کار کمتر اما جاودانه  معتقد است . او می گوید  کمیت کار چندان اهمیتی ندارد بلکه آنچه که حرف اول را در عرصه های هنری می زند کیفیت کارهاست ، به عقیده او کار باید انفجاری باشد !

از پروژه های بعدی او پرسیدم ، او گفت کارهای تک ترکی ( Track) را انجام خواهد داد اما بیان کرد تا با یک خواننده خوب  به توافق نرسد تمایلی به این که آلبوم با کلام دیگری را روانه بازار کند نخواهد داشت . او گفت :" آلبوم کامل را برای کسی انجام خواهم داد که باصدایش زندگی کنم مثل ناصر ".

/ 1 نظر / 31 بازدید
شیلا

با سلام در بخش موسیقی که ظاهرا هم 2 روزه فعال نیست از آهنگهای آقای ناصر عبدالهی و کارهای بیشتری از شادمهر عقیلی بگذارید.