با مهدی عندلیبی ، در استودیوی موسیقی ، برای ضبط آلبوم ناصریا !

متن مصاحبه خبرنگار ماهنامه رونا با مهدی عندلیبی که در مرداد 89 در صفحه 54 این ماهنامه درج گردیده است :

او ... آخرین ستاره !

دغدغه های مسئولیتی سنگین، امروز تمام وجود مهدی عندلیبی را فراگرفته ؛ جایی که خواننده، همه ی آنچه را که از خروجی این محصول آخر ناصریا شنیده خواهد شد ، به مهدی عندلیبی سپرده .

دقایق و ساعاتی که طی هفته های گذشته سپری می شود ، به سان تیمی می ماند که برای پیروزی ، بدون مربی وارد میدان شده، اما این تیم به واسطه ی برخورداری از همه ی نیرویی که از قبل به آنها تزریق شد آن قدر قدرت دارد تا سوت پایان را با انتشار آخرین اثر ناصریا با گوش خود بشنود.

>>> سال ها انتظار و امروز انتشار کاستی با آهنگ سازی شما.

این حرف امروز و دیروز من نیست . واقعاً بهتر است که از فردا صحبت کنیم . اتفاقاتی که طی سالیان گذشته برای من و ناصر افتاد به قدری با فراز و نشیب همراه بود که ذکر آن شاید ما را از موضوع اصلی این مصاحبه دور کند.

>>> از حال بگویید و این که چه می کنید ؟

همانطور که الان می بینید در حال جمع کردن آلبومی هستیم که طی سالهای 80 تا 83 با ناصر عبداللهی آماده کردیم و امروز ، پس از سه سال و نیم از سفر این هنرمند بی بدیل ، شاید حضور دوباره اش را با طنین صدای پاکش حس کنیم .

>>>این که می گویند تنظیم این قطعات قدیمی است تا چه حد صحت دارد؟

تنظیم برخی قطعات عوض شده ، ولی نکته اصلی در همه ی قطعات به کارگیری کامل سازهای زنده و آکوستیک است . تنظیمات جدید امروزی معمولاً با سازهای زنده صورت نمی گیرد، ولی شاید این بدعت یکی از ضروریات موسیقی پاپ را دوباره به مردم نشان دهد.

>>> آیا این ضروریات مطابق با سلیقه ی امروزی است یا نه ؟

یکی دو قطعه از این آلبوم را خواهید شنید که تنظیمات آن ها حدود هفت سال پیش انجام شده . اما امروز این گونه تنظیمات جزو سلیقه های مردم محسوب می شود یعنی این تنظیمات آن زمان انجام شده و تازه امروز به قولی " مد " شده است .

>>>این طور که ما کارها را می شنویم سبک جدیدی که شما از آن صحبت می کنید که تا حدودی وابسته به سازهای اصیل است .

نمی توانم، نه پیشینه ی خانوادگی ام این اجازه را به من می دهد و نه خودم راضی به انجام این کار هستم . در باره ی همین موضوع با رضا کریمی هم بارها بحث کردیم و به این جمع بندی رسیدیم که ، همان طور که آن زمان هم هدف ما نگاهی ریشه ای به ایرانی بودن در حوزه ی موسیقی پاپ بوده ، واقعاً نمی توانیم در موسیقی فعلی هم اصالت را فراموش کنیم . تا به حال هم در ایران هر موسیقی موفقی ریشه ی ایرانی داشته و لاغیر ، و وظیفه ی ما حفظ این رسالت است .

>>>می خواهیم بدانیم آن زمان نظر ناصر چه بود ؟

اگر باورتان نمی شود می توانید از دوستان مشترکمان هم سوال کنید . برحسب اتفاق خود ناصر هم موافق بود . اصلاً می توان این حس را با تمام وجود در دو قطعه بندری این کاست شنید تا باور کرد خود ناصر هم این گونه می خواست .

>>>از تعداد قطعات و نام آلبوم بگویید؟

شامل هفت هشت قطعه است . ابتدا قرار بود نام این آلبوم رخصت باشد ، ولی بنا به پیشنهاد دوستان قرار شد پس از اخذ موافقت خانواده ی محترم عبداللهی ، نام این آلبوم را به " آخرین ستاره" تغییر دهیم .

>>>چرا؟ رخصت که نام بدی نبود .

چون به نظر ما ، و به حتم شما ، ناصر عبداللهی آخرین ستاره ی بی بدیل موسیقی پاپ بود. ضمن این که نام یکی از قطعات تأمل برانگیز این آلبوم هم هست و مهم تر این که همیشه ذکر و یاد ناصر ، با استناد به شواهد و گفتمان هایش در تصاویر و آثار موجود ، آخرین ستاره را ناجی می دانست که ما همیشه انتظار حضور و ظهور او را می کشیم.

>>>نمی دانم ، ولی این گفتمان انرژی خاصی را از شما به من القا می کند ، نوعی حزن و قدری ...

سال ها مانده ام و کار نکرده ام ، نمی توانستم. منتی هم بر کسی ندارم . ولی واقعاً با رفتنش هیچگاه نتوانستم سر مزارش بروم . به رغم این که خودم هم جنوبی هستم اما واقعاً قادر نیستم سر مزارش بروم . قدمهایم قدرت رفتن ندارند ، دلم یاری نمی کند و فکر نمی کنم او رفته . امیدوارم با انتشار این کاست بتوانم دوباره زندگی موسیقیایی خودم را شروع کنم و از همه ی شما التماس دعا دارم.

>>>در پایان از دیگر کارهای موسیقی تان بگویید .

/ 19 نظر / 31 بازدید
نمایش نظرات قبلی
متین

سلام قرار بود البوم مرحوم ناصر رو در پاییز منتشر کنید فعلا در چه مر حله ای هستید و ایا این البوم نهایتا تا اخر امسال منتشر میشود

علي

سلام خوبی دوست عزیز ؟ عید غدیر خم بر شما و خانواده محترمتان مبارک . با یک خاطره تصویری از اسحق احمدی و زنده یاد ناصر عبداللهی در روز عید غدیر خم به روزم و منتظر حضور پر مهرتون . اگه با تبادل لينك موافقين به من خبر بدين . ممنون یا علی ...

ش

سلام جناب اقای عندلیبی لطفا ایمیلتون رو چک کنید و پاسخگو باشید

علي

سلام دوست خوبم با آهنگ بسيار زيبا و شنيدني به نام " بي وفا " به روزم ... دومين اثر مشترك با صداي اسحق احمدي و عمران طاهري منتظرتم ... يا علي ...

علي

سلام دوست عزیز ممنون از مطالب قشنگتون ... با نزدیک شدن به چهارمین سال پرواز ناصر عبداللهی با مطلبی به عنوان : " درد دل اسحق با ناصر عبداللهی بعد از چهار سال سکوت ... " به روزم . منتظر حضور صمیمی شما هستم ... یا علی ...

علي

سلام با ترانه " عاشق دیرینه " با صدای اسحق احمدی به روزم ... به مناسبت چهارمین سال پرکشیدن ناصریا ... یا علی ...

علي

سلام خدمت شما دوست عزیز " اسحق احمدی و رقیه دختر خالو صفر ... " با این پست جنجالی به روزم و منتظر حضور گرم شما ... شاد باشید ...

علي

سلام " آلبوم رُکیَه صَفَر با صدای اسحق احمدی " به روزم با آلبومی کاملا بندر عباسی و بسیار متفاوت ... منتظر حضور صمیمانه ی شما دوست عزیزم هستم ...

رها

سلام پس البوم جدید مرحوم عبد اللهی چی شد؟؟ کی منتشر میشه[هورا]

maya

besir zibast ke rohi hanoz dar mian ma sedayash ra tanin miafkand va in san ziba delha ra milarzanad ke ey kash baz ham bodi va mikhandi salha migozarand va tanin sedayat moji bar peykare ehsase abie ma mizanad naseria