معجزه ی صدا

هر گونه کپی و استفاده تصویری، نمایشی و موسیقیایی از آثار و تصاویر موجود در این وبلاگ بدون اجازه کتبی ازمدیریت وبلاگ ممنوع است

با مهدی عندلیبی ، در استودیوی موسیقی ، برای ضبط آلبوم ناصریا !
نویسنده : یکی از دوستداران ناصریا - ساعت ۸:٠۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/۱۳
 

متن مصاحبه خبرنگار ماهنامه رونا با مهدی عندلیبی که در مرداد 89 در صفحه 54 این ماهنامه درج گردیده است :

او ... آخرین ستاره !

دغدغه های مسئولیتی سنگین، امروز تمام وجود مهدی عندلیبی را فراگرفته ؛ جایی که خواننده، همه ی آنچه را که از خروجی این محصول آخر ناصریا شنیده خواهد شد ، به مهدی عندلیبی سپرده .

دقایق و ساعاتی که طی هفته های گذشته سپری می شود ، به سان تیمی می ماند که برای پیروزی ، بدون مربی وارد میدان شده، اما این تیم به واسطه ی برخورداری از همه ی نیرویی که از قبل به آنها تزریق شد آن قدر قدرت دارد تا سوت پایان را با انتشار آخرین اثر ناصریا با گوش خود بشنود.

>>> سال ها انتظار و امروز انتشار کاستی با آهنگ سازی شما.

این حرف امروز و دیروز من نیست . واقعاً بهتر است که از فردا صحبت کنیم . اتفاقاتی که طی سالیان گذشته برای من و ناصر افتاد به قدری با فراز و نشیب همراه بود که ذکر آن شاید ما را از موضوع اصلی این مصاحبه دور کند.

>>> از حال بگویید و این که چه می کنید ؟

همانطور که الان می بینید در حال جمع کردن آلبومی هستیم که طی سالهای 80 تا 83 با ناصر عبداللهی آماده کردیم و امروز ، پس از سه سال و نیم از سفر این هنرمند بی بدیل ، شاید حضور دوباره اش را با طنین صدای پاکش حس کنیم .

>>>این که می گویند تنظیم این قطعات قدیمی است تا چه حد صحت دارد؟

تنظیم برخی قطعات عوض شده ، ولی نکته اصلی در همه ی قطعات به کارگیری کامل سازهای زنده و آکوستیک است . تنظیمات جدید امروزی معمولاً با سازهای زنده صورت نمی گیرد، ولی شاید این بدعت یکی از ضروریات موسیقی پاپ را دوباره به مردم نشان دهد.

>>> آیا این ضروریات مطابق با سلیقه ی امروزی است یا نه ؟

یکی دو قطعه از این آلبوم را خواهید شنید که تنظیمات آن ها حدود هفت سال پیش انجام شده . اما امروز این گونه تنظیمات جزو سلیقه های مردم محسوب می شود یعنی این تنظیمات آن زمان انجام شده و تازه امروز به قولی " مد " شده است .

>>>این طور که ما کارها را می شنویم سبک جدیدی که شما از آن صحبت می کنید که تا حدودی وابسته به سازهای اصیل است .

نمی توانم، نه پیشینه ی خانوادگی ام این اجازه را به من می دهد و نه خودم راضی به انجام این کار هستم . در باره ی همین موضوع با رضا کریمی هم بارها بحث کردیم و به این جمع بندی رسیدیم که ، همان طور که آن زمان هم هدف ما نگاهی ریشه ای به ایرانی بودن در حوزه ی موسیقی پاپ بوده ، واقعاً نمی توانیم در موسیقی فعلی هم اصالت را فراموش کنیم . تا به حال هم در ایران هر موسیقی موفقی ریشه ی ایرانی داشته و لاغیر ، و وظیفه ی ما حفظ این رسالت است .

>>>می خواهیم بدانیم آن زمان نظر ناصر چه بود ؟

اگر باورتان نمی شود می توانید از دوستان مشترکمان هم سوال کنید . برحسب اتفاق خود ناصر هم موافق بود . اصلاً می توان این حس را با تمام وجود در دو قطعه بندری این کاست شنید تا باور کرد خود ناصر هم این گونه می خواست .

>>>از تعداد قطعات و نام آلبوم بگویید؟

شامل هفت هشت قطعه است . ابتدا قرار بود نام این آلبوم رخصت باشد ، ولی بنا به پیشنهاد دوستان قرار شد پس از اخذ موافقت خانواده ی محترم عبداللهی ، نام این آلبوم را به " آخرین ستاره" تغییر دهیم .

>>>چرا؟ رخصت که نام بدی نبود .

چون به نظر ما ، و به حتم شما ، ناصر عبداللهی آخرین ستاره ی بی بدیل موسیقی پاپ بود. ضمن این که نام یکی از قطعات تأمل برانگیز این آلبوم هم هست و مهم تر این که همیشه ذکر و یاد ناصر ، با استناد به شواهد و گفتمان هایش در تصاویر و آثار موجود ، آخرین ستاره را ناجی می دانست که ما همیشه انتظار حضور و ظهور او را می کشیم.

>>>نمی دانم ، ولی این گفتمان انرژی خاصی را از شما به من القا می کند ، نوعی حزن و قدری ...

سال ها مانده ام و کار نکرده ام ، نمی توانستم. منتی هم بر کسی ندارم . ولی واقعاً با رفتنش هیچگاه نتوانستم سر مزارش بروم . به رغم این که خودم هم جنوبی هستم اما واقعاً قادر نیستم سر مزارش بروم . قدمهایم قدرت رفتن ندارند ، دلم یاری نمی کند و فکر نمی کنم او رفته . امیدوارم با انتشار این کاست بتوانم دوباره زندگی موسیقیایی خودم را شروع کنم و از همه ی شما التماس دعا دارم.

>>>در پایان از دیگر کارهای موسیقی تان بگویید .

پس از انتشار سه آلبوم بی کلام ، در نظر دارم پس از انتشار آلبوم ناصر ، آلبوم بی کلام دیگری در زمینه ی حفظ آرامش با موسیقی عرضه کنم. ضمن اینکه با روانشناسان این حوزه در حال مشاوره ی موازی هستم. یکی دو موسیقی فیلم هم به من پیشنهاد شده که هنوز جواب مثبتی به کارگردانان عزیز نداده ام . فعلا روی آلبوم ناصر تمرکز کرده ام.

بهترین و جدیدترین خدمات وبلاگ نویسان جوان                www.bahar22.com


 
comment نظرات ()